Optymalizacja, promocja witryny i zarabianie na stronie firmowej


[...] Całe pozycjonowanie w praktyce opiera się o domysły pozycjonerów i całe mnóstwo ich eksperymentów. To co kiedyś było głównie brane pod uwagę przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania tak dzisiaj ma nikły wpływ.

Przez ostatnich kilka lat drastycznie zmieniły się wyszukiwarki internetowe - kryteria oceniania stron, tekstów na nich się znajdujących pod względem przydatności dla potencjalnego odbiorcy. Dzisiaj już nie wystarczy być w sieci, strona musi wyglądać, musi "walidować", musi działać płynnie, szybko (również na urządzeniach mobilnych), przyjazna socjalnie i przede wszystkim musi mieć dużo, wysokiej jakości, unikalnej treści.

Jeżeli masz już tego swojego bloga, to pierwsza podstawowa rzecz - jego kod. Kod powinien być zgodny ze standardami (HTML5), powinien walidować (być wolny od błędów - https://validator.w3.org/), a strona powinna być responsywna.

Optymalizacja prędkości wczytywania strony, czyli ograniczenie ilości żądań wysyłanych do serwera. Innymi słowy, w idealnym świecie: wszystkie pliki CSS - usunięte białe znaki, sklejone w jeden plik. Wszystkie czcionki (o ile korzystasz) powinny być wczytywane asynchronicznie. Wszystkie skrypty JS - zminimalizowane (usunięte białe znaki), i sklejone w jeden plik o ile się da, oraz przeniesione z sekcji HEAD strony do stopki. Zoptymalizowane obrazki, czyli zmniejszenie ich wagi i często wymiarów.

Później ustawienie cachowania tego wszystkiego.

Jeżeli przeanalizujesz swoją stronę na tej stronie, to mniej więcej wyjdzie ci co jeszcze należy poprawić https://gtmetrix.com/ .

I jeszcze narzędzie od google https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ które po wykonanej analizie również powinno podpowiedzieć Ci parę rzeczy.

Parę wskazówek, w kontekście WP, znajdziesz też u mnie na blogu:

http://wpadmin.pl/optymalizacja-wordpressa/
Po takiej optymalizacji najprościej będzie zainstalować jakiś dodatek SEO do WordPress - najpopularniejsze to WP SEO (Yoast) albo All in one SEO pack. Następnie według ich wskazań zoptymalizować treść wpisów. Osobiście korzystam z Yoasta, ale polecam przetestować oba i wybrać ten który Tobie będzie bardziej odpowiadał. O optymalizacji tekstów pod SEO nie będę pisał, bo to będziesz miał w pluginie.

Promocja

Promocja witryny to kolejny temat rzeka. Mógłbym ci napisać, że efekty przyjdą w momencie, gdy Twoja strona będzie na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania. A później im wyżej na tej pierwszej stronie tym lepiej.

Żeby blog był widoczny w sieci trzeba do niego linkować z innych stron powiązanych tematycznie.

Oczywiście użytkownicy sami do Ciebie nie przyjdą. Strona musi być cały czas uaktualniana, cały czas powinny być dodawane nowe treści.

Masz tą swoją niszę, prawda? Ale to co oferujesz nie jest unikalne. Więc należałoby wybadać co takiego ma konkurencja, jak jest to zaprezentowane u nich i co mógłbyś zrobić aby u Ciebie było to zrobione lepiej.

Wiem, że piszę całkiem ogólnikowo, ale niestety nie znam się na Twojej branży. Pierwszy krok to poprawienie strony i podniesienie jej w wynikach wyszukiwania. Niestety nie zawsze jest to możliwe, bo konkurencja również nie śpi. Musisz zrobić rozeznanie, sprawdzić jak wyglądają najlepsze strony, co oferują, na jakie frazy i słowa kluczowe się pozycjonują. Następnie sprawdzić konkurencyjność tych fraz. Jeżeli masz jakąś ostrą konkurencję, która posiada kilkaset tysięcy linków prowadzących do witryny, to może Ci być ciężko przebić taką stronę.
Promocja w wyszukiwarce, czyli SEO - szeroko pojęta optymalizacja tekstów znajdujących się w Twojej witrynie pod kątem wyszukiwarek, uwypuklenie słów kluczowych, które znajdują się w Twoim tekście, tak aby użytkownicy mogli je odnaleźć. Jest to najlepszy sposób promocji witryny ze względu na jego długofalowość. Jeżeli strona będzie się utrzymywać na wysokich pozycjach to użytkownicy/klienci również przyjdą.
Swoją stronę możesz promować zamieszczając np. link w stopce (jeżeli pozwala na to regulamin danego forum, albo w profilu) na jakimś forum tematycznym, na którym często się udzielasz. Wiadomo, jeżeli będziesz udzielał sensownych wypowiedzi to ludzie czasem będą chcieli Cię o coś zapytać, może również coś zlecić.

Jak pisałem specjalistą od SEO nie jestem, więc tak jak pisałem wcześniej musisz "wskoczyć" na jakieś dobre forum i poczytać o panujących standardach i obecnych strategiach panujących w pozycjonowaniu.

Według mnie, jeżeli chcesz prowadzić profesjonalny biznes, Twój blog będzie Twoją wizytówką i jednocześnie stroną firmową to powinieneś zarabiać wyłącznie poprzez klientów i wykonywanie dla nich zleceń. Raczej nieprofesjonalnym byłoby wrzucenie banerów na stronę, ale tego też nikt ci nie zabroni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz